Plánujete predať byt alebo inú nehnuteľnosť, ktorá je zaťažená hypotékou? Predaj je možný, ale samozrejme postup pri predaji bytu s hypotékou je trochu iný ako pri nehnuteľnosti, ktorá je už vo vašom vlastníctve. Existuje niekoľko možností, ako predať byt s hypotékou, a my vám ich v tomto článku predstavíme.
Založenie inej nehnuteľnosti
Prvou možnosťou, ako predať byt s hypotékou, je preniesť záložné právo na inú nehnuteľnosť.
Môže to byť nehnuteľnosť, ktorá už je vo vašom vlastníctve, dom alebo byt, ktorý chcete kupovať, alebo aj nehnuteľnosť, ktorá je vo vlastníctve niekoho iného.
Samozrejme, ak chcete preniesť záložné právo na nehnuteľnosť niekoho iného, musia s tým všetci majitelia súhlasiť.
Okrem toho bude potrebný aj znalecký posudok.
Dom alebo byt, na ktorý sa bude hypotéka prevádzať, musí mať minimálne rovnakú hodnotu ako nehnuteľnosť, ktorú predávate. V ideálnom prípade by mal mať vyššiu hodnotu.
Ak banka schváli presun záložného práva, záložné zmluvy sa zanesú do katastra, a byt bez hypotéky môžete predať.
Predčasné splatenie hypotéky
Splatiť hypotéku skôr je asi to najobľúbenejšie riešenie, pretože si ju nemusíte prenášať na inú nehnuteľnosť, navyše nie každý má takú možnosť.
K predčasnému splateniu hypotéky môže prísť iba so súhlasom banky.
So súhlasom dostanete aj výpočet presnej sumy, ktorú musíte zaplatiť. Dlžnú sumu môžete uhradiť napríklad z úspor, ak takú sumu nemáte, alebo nechcete takto minúť svoje úspory, je tu aj iná možnosť.
Zostatok hypotéky sa dá uhradiť ako časť kúpnej ceny, samozrejme po dohode predávajúceho a kupujúceho.
Peniaze z predaja bytu potom prevediete na úverový účet, aby ste splatili hypotéku.
Splatením hypotéky zaniká záložné právo na nehnuteľnosť, ale z katastra ho vymažú iba na základe kvintacie, ktorú vám vydá banka. Kvintacia je potvrdenie o tom, že máte splatené svoje finančné záväzky voči banke.
Prevedenie hypotéky na nového majiteľa
Poslednou možnosťou, ako predať byt s hypotékou, je, že tento záväzok na seba prevezme kupujúci, teda nový majiteľ.
Z pohľadu predávajúceho ide o pohodlné riešenie, ale má to dva háčiky.
Musíte nájsť kupujúceho, ktorý bude s takýmto riešením súhlasiť, a zároveň bude mať dostatočnú bonitu pre banku.
Kupujúci môže mať problém s podmienkami existujúcej hypotéky. Ak má možnosť získať ju výhodnejšie, takéto riešenie pravdepodobne odmietne.
Pokiaľ by kupujúcemu toto riešenie vyhovovalo, musí ešte on vyhovovať banke. Tak, ako si banka overovala vašu schopnosť splácať hypotéku, bude si overovať aj kupujúceho, na ktorého sa hypotéka prevedie.
Pokiaľ sa všetko podarí, hypotéka sa prevedie na nového majiteľa a na nehnuteľnosť sa stále vzťahuje záložné právo až do jej splatenia.
Ako prebieha predaj bytu s hypotékou?
Keď vyriešite, čo bude s existujúcou hypotékou, predaj nehnuteľnosti môže prebehnúť rovnako, ako pri nehnuteľnostiach bez hypotéky.
Základom je dobrá kúpno-predajná zmluva alebo zmluva o budúcom predaji.
Ideálne je, ak ju vypracuje realitný maklér, resp. realitná kancelária alebo právnik, aby nevznikli zbytočne problémy a nejasnosti, ktoré by predaj komplikovali.
Obzvlášť dôležité je to pri predaji nehnuteľnosti s hypotékou.
Myslite aj na to, že po ukončí predaja máte určité povinnosti, napríklad prepis vlastníckych práv katastri, prepis energií na nového odberateľa či nahlásenie zmien správcovi bytového domu a podobne.
Tiež by ste chceli predať vašu nehnuteľnosť za viac peňazí, včas a bezpečne?
Mám pre vás možnosť, ako to môžete dokázať aj vy!
Kliknite na tlačidlo pod týmto textom, ak sa chcete priblížiť čo najbližšie k vášmu cieľu na realitnom trhu, bez nutnosti investovania času do štúdia, prípravy nehnuteľnosti, obhliadok, komunikácii a dohadovania podmienok s klientom.
Som tu ja a vďaka tomu, že sa o všetko postarám, nebudete mať žiadne starosti s vyriešením vašich potrieb a cieľov pri predaji vašej nehnuteľnosti.
Kliknite na tlačidlo a vyžiadajte si termín na nezáväznú konzultáciu ZDARMA, pri ktorej zistím, ako som Vám schopný pomôcť s predajom Vašej nehnuteľnosti.