Pri kúpe staršieho bytu alebo domu sa nevyhnete ich rekonštrukcii. Pri niektorých prácach budete potrebovať aj povolenie. Na čo všetko by ste mali myslieť, aby práce prebehli podľa zákona, a čo môžete spraviť, aby ste priebeh rekonštrukcie pomohli zvládnuť vašim novým susedom?
Oznam pre susedov ..
Ak rekonštruujete byt, musíte počítať s tým, že hlučnosť niektorých prác naruší bežný život vašich nových susedov. I keď zo zákona nemáte povinnosť stavebné práce vopred oznamovať, v rámci dobrých susedských vzťahov by ste to mali urobiť. V ozname by mal byť uvedený dátum rekonštrukcie, vaše krátke ospravedlnenie za hluk či prašnosť a kontakt, na ktorom vás môžu zastihnúť. Tento krok sa považuje za prejav slušnosti. Veď v panelákovom dome je hluk z vŕtania či búchania počuť cez niekoľko poschodí.
Denný rozvrh prác…
Stavebné práce nie je vhodné vykonávať v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Začínať by ste mali najskôr o 8:00. Ukončenie je vhodné naplánovať na 18:00, prípadne 20:00. Neskôr však už pokračujte len v tichších prácach. Pre rodiny s malými deťmi by hluk po tomto čase mohol znamenať problém. Niektorým susedom môže vadiť tiež hluk počas víkendu. Ak musíte vykonávať niektoré činnosti cez víkend, vyhraďte si na to len sobotu. Nedeľa je v mnohých domácnostiach považovaná za deň odpočinku.
Problémom môže byť tiež neporiadok v spoločných priestoroch. Na odvoz stavebného odpadu preto pristavte veľkokapacitný kontajner, každý deň po sebe pozametajte alebo aj umyte výťah či znečistenú chodbu.
Kedy je potrebné ohlásenie na stavebnom úrade alebo stavebné povolenie…
Bežné práce, ktoré sa považujú za udržiavanie nehnuteľnosti, nie je potrebné ohlasovať na stavebnom úrade. Patria sem:
- výmena okien,
- výmena elektrických rozvodov (potrebná je len revízna správa),
- výmena vstavaného nábytku, kuchynskej linky, vane,
- úprava stien maľovaním, stierkou a podobne.
Stavebné povolenie…
Stavebné povolenie je potrebné vybaviť, ak budete vykonávať zásah do nosných stien stavby. Tu je potrebné posúdiť, či nemôže dôjsť k vplyvu na statiku. Okrem toho budete stavebné povolenie potrebovať:
- pri zmene dispozičného riešenia a výmery miestností,
- pri zmene účelu používania nehnuteľnosti,
- pri zmene štruktúry a rozloženia okien,
- pri zmene vzhľadu stavby,
- pri prístavbe alebo iných rozsiahlejších stavebných úpravách,
- pri stavbe nad 25 m2 zastavanej plochy.
Ohlásenie drobnej stavby…
Prípady, kedy máte pri rekonštrukcii nehnuteľnosti ohlasovaciu povinnosť, sú:
- drobné stavby, ktoré sú doplnkovou stavbou k hlavnej budove do 25 m2 pri zachovaní výšky do 5 m,
- pri stavbe nového plota, bazénu a podobne,
- ak nezasahujete do nosných stien, no napríklad spájate WC a kúpeľňu,
- nemeníte účel využívania.
Stavebné práce, na ktoré postačí len ohlásenie, sú zasklenie balkóna, rekonštrukcia bytového jadra (neplatí v prípade výmeny umakartových priečok a postavení nových na tom istom mieste).
Čo musíte vybaviť na stavebnom úrade…
V prípade, že ohlasujete drobnú stavbu alebo žiadate o stavebné povolenie, musíte zájsť na stavebný úrad.
- Ohlásenie drobnej stavby podáte na formulári stavebného úradu. Ak sa jedná o rekonštrukciu bytu, potrebujete aj súhlas predsedu spoločenstva vlastníkov bytov. V niektorých prípadoch je nutné priložiť statický posudok. Stavebný úrad má na vyjadrenie 30 dní.
- Stavebné povolenie — pri jeho podaní je potrebné vyplniť žiadosť. K nej je potrebné doložiť viacero dokumentov. Aké budete potrebovať, závisí od konkrétnej situácie. Vhodné je preto poradiť sa priamo na stavebnom úrade.