Predaj nehnuteľnosti do 5 rokov

Predaj nehnuteľnosti do 5 rokov

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Predaj nehnuteľnosti do 5 rokov – musíte príjem z predaja zdaniť?

Predávate nehnuteľnosť a nie ste si istý, aké daňové povinnosti sa s týmto úkonom spájajú? Príjem z predaja nehnuteľnosti je príjem, ktorý sa zdaňuje. Samozrejme existujú aj výnimky a za určitých podmienok môže byť tento príjem od dane oslobodený. Kedy je potrebné podať daňové priznanie s príjmom z predaja nehnuteľnosti a kedy sa vás táto povinnosť netýka? 

Čo je príjem z predaja nehnuteľností?

Príjem z predaja nehnuteľnosti je príjem, ktorý získate prevodom vlastníctva nehnuteľnosti na niekoho iného, ide o predaj bytu, domu, stavebného pozemku, rekreačného objektu a podobne, teda nehnuteľnosti zapísanej v katastri nehnuteľností. Je rozdiel medzi zdanením príjmu fyzickej a právnickej osoby, my sa budeme zaoberať iba zdaňovaním príjmu fyzickej osoby. V tomto prípade sa jedná o príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré sa zaraďujú medzi príjmy podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, a v daňovom priznaní sú označené ako príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností.

Ako sa vypočíta výška dane?

Povinnosť podať daňové priznanie vzniká, ak vaše celkové zdaniteľné príjmy presiahnu určitú sumu. Pre rok 2022 je táto suma stanovená na 2 289,63 €. Keď predávate nehnuteľnosť, túto sumu hravo prekročíte, takže podanie daňového priznania vás neminie. Aj v prípade predaja nehnuteľnosti je možné znížiť si príjem o daňové výdavky. Rozdiel medzi príjmom a daňovými výdavkami predstavuje čiastkový základ dane. Keďže príjem z predaja nehnuteľnosti je pasívny príjem, nie je možné znížiť ho o nezdaniteľné časti. Či bude sadzba dane 19 % alebo 25 % závisí od základu dane, teda čiastkového základu dane podľa § 5, § 6 a § 8 zákona o dani z príjmov. Pre rok 2022 platí, že ak je čiastkový základ dane 38 553,01 € alebo menej, uplatňuje sa sadzba 19 %. Ak je základ vyšší, použije sa sadzba dane 25 % na prevyšujúcu časť.

Príklad výpočtu dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti

Pre lepšiu zrozumiteľnosť si uvedieme konkrétny príklad.  V roku 2020 ste kúpili dom za 250 000 € a o 2 roky sa ho rozhodnete predať. Dom ste kúpili na hypotéku a predávate ho prostredníctvom realitnej kancelárie. Pred predajom ste ešte spravili menšiu rekonštrukciu kúpeľne. Keďže ste nehnuteľnosť vlastnili iba 2 roky, musíte podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti.

  • kúpna cena domu 250 000 €
  • predajná cena 300 000 €
  • rekonštrukcia 10 000 €
  • zaplatené úroky za úver 2 000 €
  • provízia pre realitnú kanceláriu 9 000 €

Čiastkový základ dane  – suma, z ktorej bude vypočítaná daň

250 000 – (300 000 – 10 000 – 2 000 – 9 000) = 29 000 €

Uplatňuje sa 19 % sadzba, teda zaplatíte 19 % zo sumy 29 000 € čo je 5 510 €.

Samozrejme môže nastať aj situácia, kedy predajom nehnuteľnosti nič nezarobíte. Ide o prípady, keď kúpite napríklad byt za 200 000 €, investujete do rekonštrukcie  40 000 €, ale nakoniec ho predáte za 230 000 €. V konečnom dôsledku ste teda 10 000 € v mínuse. Daňové priznanie musíte tak či tak podať, akurát uvediete príjem a výdavky v rovnakej hodnote, teda 230 000 €. Výška dane bude 0 €. Niekedy sa však oplatí investovať do zveľadenia nehnuteľnosti aj v prípade, že sa nakoniec predá pod cenu. Jednak môžete ušetriť na dani, ale takáto nehnuteľnosť sa aj lepšie a rýchlejšie predáva. Ak teda potrebujete predaj vybaviť čo najskôr, určite to stojí za zváženie.

Kedy ste oslobodení od daní z príjmu za predaj nehnuteľností?

Podľa zákona o dani z príjmov ste od danej z príjmu z predanej nehnuteľnosti oslobodený ak ide o príjem:

  • z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia,
  • z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku) nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (alebo poručiteľov),
  • z predaja nehnuteľnosti zaradenej do obchodného majetku, a to pouplynutí 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku,
  • z predaja nehnuteľnosti vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov (ide o vydanie v rámci reštitučných zákonov napr. zákon č. 119/1990 Zb.o súdnej rehabilitácii v z. n. p., zákon č. 403/1990 Zb. ozmiernení následkov niektorých majetkových krívd v z. n. p., zákon č. 319/1991 Zb. o zmiernení niektorých majetkových krívd a iných krívd, zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách v n. p., zákon č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v z. n. p. a iné).

Jednoducho povedané, ak vlastníte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov a rozhodnete sa ju predať, neplatíte daň z príjmu a nemáte povinnosť podať daňové priznanie. Ak je nehnuteľnosť vo vašom vlastníctve menej ako 5 rokov, príjem z jej predaja musíte zdaniť a podať daňové priznanie. Presný dátum nadobudnutia nehnuteľnosti je uvedený v liste vlastníctva v časti B. Mnohé užitočné informácie súvisiace s predajom nehnuteľností nájdete aj na stránke Finančnej správy Slovenskej republiky.

Chcete sa priblížiť čo najbližšie k vášmu cieľu na realitnom trhu, a to bez nutnosti investovania času do štúdia, prípravy nehnuteľnosti, obhliadok, komunikácie a dohadovania podmienok?

Som tu ja a vďaka tomu, že sa o všetko postarám, nebudete mať žiadne starosti s vyriešením vašich potrieb a cieľov pri predaji nehnuteľnosti.

Stačí si vyžiadať termín na bezplatnú konzultáciu, pri ktorej zistím, ako som Vám schopný pomôcť s predajom Vašej nehnuteľnosti.

Kliknite na tlačidlo „vyžiadať konzultáciu“, do 24 hodín sa spojíme a Vy zistíte, čo spraviť pre úspešný predaj aj Vašej nehnuteľnosti!

Marek Plavec

Páči sa vám tento článok?

Budem rád, ak mi zanecháte svoju emailovú adresu, aby som vám mohol zasielať dôležité informácie pravidelne.

Páči sa vám tento článok?

Budem rád, ak mi zanecháte svoju emailovú adresu, aby som vám mohol zasielať dôležité informácie pravidelne.

Vybrané

Poradňa

Úvodná konzultácia

ZDARMA A BEZ ZÁVäZKOV

Získajte úvodnú konzultáciu k predaju nehnuteľnosti. Úplne ZDARMA a bez záväzkov. Nemusíte čakať, termín si môžete zarezervovať ihneď.

Ocenenie nehnuteľnosti

UŽ DO 24 HODÍN A BEZ ZÁVäZKOV

Získajte cenový odhad vašej nehnuteľnosti. Už do 24 hodín a bez záväzkov. Vyplnenie formulára vám zaberie len zopár minút.

VAŠA REGISTRÁCIA DO NEWSLETTERA BOLA ÚSPEŠNÁ.
 
Ďakujem,

že ste sa zaregistrovali na odber môjho newslettera. Už čoskoro Vám na Vašu emailovú adresu zašlem dôležité informácie zo sveta realít, ktoré by ste určite nemali premeškať.

Ak nechcete stratiť prehľad o dôležitých informáciách zo sveta realít, sledujte ma aj na sociálnych sieťach:

Marek Plavec

Páči sa vám tento článok?

Budem rád, ak mi zanecháte svoju emailovú adresu, aby ste neprišli o žiadne dôležité informácie ohľadom predaja a kúpy nehnuteľnosti.

VAŠA ŽIADOSŤ O TERMÍN BOLA ÚSPEŠNE ODOSLANÁ.
POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
Ďakujem,

že ste si vyžiadali termín pre bezplatnú konzultáciu ohľadom Vašej nehnuteľnosti.
Do 24 hodín Vás kontaktujem na telefónnom čísle, ktoré ste uviedli pri žiadosti, a dohodneme si termín!

Telefonická konzultácia je nezáväzná, bezplatná a trvá 15-30 minút.

Ak by sa do tej doby čokoľvek zmenilo, prosím,
kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

Marek Plavec

Chcete dostávať dôležité informácie vždy v predstihu?

Pridajte sa k ľuďom, ktorí už newsletter odoberajú, aby ste neprišli o žiadne dôležité informácie ohľadom predaja a kúpy nehnuteľnosti. Registrácia ZDARMA.

Už odchádzate?

Nezabudnite sa predtým zaregistrovať do newslettera, aby ste neprišli o žiadne dôležité informácie ohľadom predaja a kúpy nehnuteľnosti.

FORMULÁR BOL ÚSPEŠNE ODOSLANÝ.
POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
Ďakujem,

že ste prejavili záujem o nehnuteľnosť z našej ponuky. Najneskôr do 24 hod. Vás budem kontaktovať, aby sme si dohodli termín osobnej obhliadky.

Potrebujete ďalšie informácie?
Kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

Marek Plavec
VAŠA REZERVÁCIA BOLA ÚSPEŠNÁ.
POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
Ďakujem,

že ste si zarezervovali termín pre bezplatnú konzultáciu ohľadom Vašej nehnuteľnosti.
Vo Vami zvolenom čase Vás kontaktujem na telefónnom čísle, ktoré ste uviedli pri rezervácii.

Telefonická konzultácia je nezáväzná, bezplatná a trvá 15 minút.

Ak by sa do tej doby čokoľvek zmenilo, prosím,
kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

Marek Plavec
FORMULÁR BOL ÚSPEŠNE ODOSLANÝ.
POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
Ďakujem,

že ste prejavili záujem o cenový odhad Vašej nehnuteľnosti. Budem vás osobne kontaktovať  do 24 hodín a bez akýchkoľvek záväzkov. Ak by bolo potrebné doplniť ďalšie informácie, kontaktujem Vás mailom alebo telefonicky.

Cenový odhad môžete využiť ako úradný dokument pri dedičskom konaní, ako podklad pre súdy, úradné a komerčné účely. Taktiež môžete využiť ocenenie Vašej nehnuteľnosti pri predaji nehnuteľnosti, pre správne nastavenie predajnej ceny.

Zistili ste, že niečo nesedí alebo Vám niečo nie je jasné?
Kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

Marek Plavec