Ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti

Ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Predaj nehnuteľnosti sa môže na prvý pohľad zdať ako jednoduchá záležitosť, ktorú zvládnete aj sami. Je však potrebné si uvedomiť, že takýmto spôsobom môžete nakoniec prerobiť. Alebo si vyrobíte kopec starostí, ktoré vás oberú o množstvo času. Každému preto odporúčam využiť služby realitného makléra. Hodnota zaplatenej provízie sa vám totiž niekoľkonásobne vráti. 

Stanovenie predajnej ceny…

Predaj nehnuteľnosti začína stanovením ceny. Pre jej určenie je potrebná znalosť realitného trhu v danej lokalite. Neprimerane vysoká cena by mohla mať za následok, že sa vám váš byt, dom alebo pozemok nepodarí predať. Ak ju budete neskôr znižovať, bude to mať negatívny vplyv na prípadných záujemcov. Pri znižovaní ceny totiž každého ako prvé napadne otázka „Prečo?“

Problémom môže byť tiež priveľmi nízka cena. Tá môže v záujemcoch evokovať pocit, že nehnuteľnosť nie je v takom dobrom stave ako ostatné ponuky na trhu. Viac o tejto téme si môžete prečítať v mojom článku Návod: Ako odhadnúť predajnú cenu nehnuteľnosti

Príprava inzerátu a propagácia…

Aby váš inzerát zaujal, budete potrebovať kvalitné fotografie. Pred fotením nezabudnite na prípravu interiéru aj exteriéru. Fotografovanie, výber vhodných záberov, prípadne tiež prípravu nehnuteľnosti odporúčam prenechať profesionálom. Okrem fotografií môžete v inzeráte využiť aj video, prípadne 3D prehliadku.

Veľmi dôležitý je text inzerátu. Mal by popisovať všetky hlavné body, ktoré záujemcov zaujímajú. Okrem ceny sú to lokalita, stav nehnuteľnosti, jej vek, rozloha, dispozícia a podobne. Môžete pridať tiež krátku informáciu o výhodách bývania v danej lokalite, občiansku vybavenosť v okolí, prípadne dopravnú dostupnosť.

Inzerát nebude stačiť uverejniť len na jednej stránke a čakať. Bude potrebovať umiestnenie na viacerých portáloch s nehnuteľnosťami s pravidelnou aktualizáciou. Výhodou je tiež zverejnenie na stránke realitnej kancelárie alebo makléra. S podporou zdieľania cez sociálne siete či Google reklamu sa k nemu dostane vyšší počet záujemcov.

Nezanedbajte prípravu…

Zverejnením inzerátu to zďaleka nekončí. Počas obhliadok záujemcov by mala byť vaša nehnuteľnosť v čo najlepšom stave. Samozrejme, že sa preto nebudete púšťať do náročnej rekonštrukcie. Bude však potrebné opraviť všetky drobné nedostatky. Aj vŕzgajúce dvere alebo kvapkajúci kohútik nepôsobia pri obhliadke dobre. Rovnako ako opadaná omietka či zlomené sedadlo na WC. Tieto opravy nevyžadujú žiadne veľké investície, na postoj záujemcov o vašu nehnuteľnosť však majú výrazný vplyv. Ak predávate dom alebo byt, nezabudnite na dôkladné upratanie a skrášlenie priestoru.

Vytvoríte tak príjemnú atmosféru domova, v ktorej sa bude každý hneď dobre cítiť.

Informujte…

Počas obhliadky buďte pripravení zodpovedať na všetky otázky. Pre vážnejších záujemcov si pripravte tiež potrebné doklady. Základom sú doklad o kúpe nehnuteľnosti, výpis z katastra a podklady o prebehnutých rekonštrukciách. Na všetky otázky odpovedajte pravdivo. Môžete vyzdvihnúť aj prednosti nehnuteľnosti, nepoužívajte však samé kvetnaté reklamné slová, ktoré by vyzneli priveľmi umelo. Aj v tejto fáze vám pomôžu skúsenosti realitného makléra, ktorý pozná psychológiu záujemcov o nehnuteľnosti a pri obhliadke vám so všetkým pomôže.

Financovanie kúpy nehnuteľnosti…

Pred tým, ako sa dohodnete na predaji a pristúpite k potrebnej právnej príprave, mali by ste sa informovať, ako bude kupujúci kúpu financovať. Spôsob financovania môže byť:

   

   • hypotékou, 

   • vlastnými prostriedkami,

   • ich kombináciou.

   •  

  Najčastejšie sa v praxi stretávam s tým, že kupujúci využíva tretiu možnosť. Podiel vlastných prostriedkov pri tom býva rôzny. Vo väčšine prípadov je vyššia časť ceny financovaná hypotékou.

  V prípade, že má kupujúci k dispozícii dostatok vlastných prostriedkov, ubezpečte sa, že ich bude mať pripravené ku dňu podpisu kúpnej zmluvy. Je samozrejmé, že takú vysokú sumu nemá na svojom bežnom účte. Nejaký čas preto môže trvať, kým ich prevedie z termínovaných vkladov, stavebného sporenia či investičných vkladov na osobný účet. 

  Ak bude kúpa nehnuteľnosti financovaná prostredníctvom hypotekárneho úveru, počítajte s dobou potrebnou na vypracovanie znaleckého posudku a schválenie hypotéky. Počas tejto doby je možné zároveň pripravovať kúpnu zmluvu.

  Rezervačná zmluva…

  Z hľadiska predávajúceho aj kupujúceho je vhodné nespoliehať sa len na ústnu dohodu, ale podpísať tiež rezervačnú zmluvu. S jej prípravou vám poradí realitný maklér. Rezervačná zmluva poskytuje istotu pre predajcu aj kupujúceho a vyjadruje istý záväzok k budúcemu podpísaniu kúpnej zmluvy. V prípade nedodržania jej podmienok získava poškodená strana sankciu v dohodnutej výške.

  Vaša bezpečnosť pri prevode platby…

  Dbajte tiež o svoju bezpečnosť pri prevode kúpnej ceny. Za najmenej bezpečný spôsob sa považuje prevod z účtu na účet. Bezpečné formy sú:

  Notárska úschova — za tento spôsob bude musieť kupujúci notárovi zaplatiť isté percento z čiastky. Kúpna suma zostáva na účte notára až do zápisu nového vlastníka na list vlastníctva. Potom je prevedená na účet predávajúceho. 

  Banková vinkulácia — kúpna cena sa prevedie na účet v banke, s ktorou sa dohodnete na zriadení vinkulovaného účtu. Službu zriaďuje aj hradí kupujúci. Keď kupujúci prevedie kúpnu sumu na vinkulovaný účet, banka vystaví predávajúcemu o tejto skutočnosti potvrdenie. Peniaze sú na účte viazané do zápisu nového vlastníka na list vlastníctva nehnuteľnosti. Potom sú prevedené na účet predávajúceho.

  Kúpna zmluva…

  Kúpnu zmluvu by mal pripraviť právnik. V žiadnom prípade neodporúčam, aby ste si ju pripravili sami. V praxi sa môže vyskytnúť mnoho situácií, ktoré bez odborných znalostí nebudete vedieť predvídať a následne riešiť. Neodborne pripravená zmluva by vám mohla priniesť mnoho komplikácií pri predaji vrátane problémov s uhradením kúpnej ceny nehnuteľnosti. S prípravou kúpnej zmluvy vám pri predaji nehnuteľnosti cez našu realitnú kanceláriu pomôže notár, ktorý dohliadne na každý detail až po úspešné dokončenie predaja. 

  Ak potrebujete pomôcť s predajom vášho domu , bytu alebo pozemku môžete ma kontaktovať telefonicky 0919 356 918 alebo mailom marek@marekplavec.sk

  A ak sa chcete priblížiť čo najbližšie k vášmu cieľu na realitnom trhu, a to bez nutnosti investovania času do štúdia, prípravy nehnuteľnosti, obhliadok, komunikácie a dohadovania podmienok, som tu ja. 

  Vďaka tomu, že sa o všetko postarám, nebudete mať žiadne starosti s vyriešením vašich potrieb a cieľov pri predaji nehnuteľnosti.

  Stačí si vyžiadať termín na bezplatnú konzultáciu, pri ktorej zistím, ako som Vám schopný pomôcť s predajom Vašej nehnuteľnosti.

  Kliknite na tlačidlo „vyžiadať konzultáciu“, do 24 hodín sa spojíme a Vy zistíte, čo spraviť pre úspešný predaj aj Vašej nehnuteľnosti!

   

  Marek Plavec

  Páči sa vám tento článok?

  Budem rád, ak mi zanecháte svoju emailovú adresu, aby som vám mohol zasielať dôležité informácie pravidelne.

  Páči sa vám tento článok?

  Budem rád, ak mi zanecháte svoju emailovú adresu, aby som vám mohol zasielať dôležité informácie pravidelne.

  Vybrané

  ocenenie nehnuteľnosti

  Predaj nehnuteľnosti do 5 rokov

  Predávate nehnuteľnosť a nie ste si istý, aké daňové povinnosti sa s týmto úkonom spájajú? Príjem z predaja nehnuteľnosti je príjem, ktorý sa zdaňuje. Samozrejme existujú aj výnimky a za určitých podmienok môže byť tento príjem od dane oslobodený. Kedy je potrebné podať daňové priznanie s príjmom z predaja nehnuteľnosti a kedy sa vás táto povinnosť netýka? 

  Čítať viac »

  Poradňa

  Úvodná konzultácia

  ZDARMA A BEZ ZÁVäZKOV

  Získajte úvodnú konzultáciu k predaju nehnuteľnosti. Úplne ZDARMA a bez záväzkov. Nemusíte čakať, termín si môžete zarezervovať ihneď.

  Ocenenie nehnuteľnosti

  UŽ DO 24 HODÍN A BEZ ZÁVäZKOV

  Získajte cenový odhad vašej nehnuteľnosti. Už do 24 hodín a bez záväzkov. Vyplnenie formulára vám zaberie len zopár minút.

  VAŠA REGISTRÁCIA DO NEWSLETTERA BOLA ÚSPEŠNÁ.
   
  Ďakujem,

  že ste sa zaregistrovali na odber môjho newslettera. Už čoskoro Vám na Vašu emailovú adresu zašlem dôležité informácie zo sveta realít, ktoré by ste určite nemali premeškať.

  Ak nechcete stratiť prehľad o dôležitých informáciách zo sveta realít, sledujte ma aj na sociálnych sieťach:

  Marek Plavec

  Páči sa vám tento článok?

  Budem rád, ak mi zanecháte svoju emailovú adresu, aby ste neprišli o žiadne dôležité informácie ohľadom predaja a kúpy nehnuteľnosti.

  VAŠA ŽIADOSŤ O TERMÍN BOLA ÚSPEŠNE ODOSLANÁ.
  POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
  Ďakujem,

  že ste si vyžiadali termín pre bezplatnú konzultáciu ohľadom Vašej nehnuteľnosti.
  Do 24 hodín Vás kontaktujem na telefónnom čísle, ktoré ste uviedli pri žiadosti, a dohodneme si termín!

  Telefonická konzultácia je nezáväzná, bezplatná a trvá 15-30 minút.

  Ak by sa do tej doby čokoľvek zmenilo, prosím,
  kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
  alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

  Marek Plavec

  Chcete dostávať dôležité informácie vždy v predstihu?

  Pridajte sa k ľuďom, ktorí už newsletter odoberajú, aby ste neprišli o žiadne dôležité informácie ohľadom predaja a kúpy nehnuteľnosti. Registrácia ZDARMA.

  Už odchádzate?

  Nezabudnite sa predtým zaregistrovať do newslettera, aby ste neprišli o žiadne dôležité informácie ohľadom predaja a kúpy nehnuteľnosti.

  FORMULÁR BOL ÚSPEŠNE ODOSLANÝ.
  POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
  Ďakujem,

  že ste prejavili záujem o nehnuteľnosť z našej ponuky. Najneskôr do 24 hod. Vás budem kontaktovať, aby sme si dohodli termín osobnej obhliadky.

  Potrebujete ďalšie informácie?
  Kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
  alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

  Marek Plavec
  VAŠA REZERVÁCIA BOLA ÚSPEŠNÁ.
  POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
  Ďakujem,

  že ste si zarezervovali termín pre bezplatnú konzultáciu ohľadom Vašej nehnuteľnosti.
  Vo Vami zvolenom čase Vás kontaktujem na telefónnom čísle, ktoré ste uviedli pri rezervácii.

  Telefonická konzultácia je nezáväzná, bezplatná a trvá 15 minút.

  Ak by sa do tej doby čokoľvek zmenilo, prosím,
  kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
  alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

  Marek Plavec
  FORMULÁR BOL ÚSPEŠNE ODOSLANÝ.
  POTVRDENIE A KÓPIA ÚDAJOV BUDE DORUČENÁ AJ NA VAMI UVEDENÚ EMAILOVÚ ADRESU.
  Ďakujem,

  že ste prejavili záujem o cenový odhad Vašej nehnuteľnosti. Budem vás osobne kontaktovať  do 24 hodín a bez akýchkoľvek záväzkov. Ak by bolo potrebné doplniť ďalšie informácie, kontaktujem Vás mailom alebo telefonicky.

  Cenový odhad môžete využiť ako úradný dokument pri dedičskom konaní, ako podklad pre súdy, úradné a komerčné účely. Taktiež môžete využiť ocenenie Vašej nehnuteľnosti pri predaji nehnuteľnosti, pre správne nastavenie predajnej ceny.

  Zistili ste, že niečo nesedí alebo Vám niečo nie je jasné?
  Kontaktujte ma mailom na plavec@time4dreams.sk
  alebo telefonicky na čísle +421 919 356 918.

  Marek Plavec