Jedno z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote
Kúpa nehnuteľnosti je pre nás jedna z najdôležitejších rozhodnutí v našom živote. Či už sa rozhodnete kúpiť si nehnuteľnosť po vysokej škole, po tom ako si založíte rodinu alebo si našetríte peniaze na nehnuteľnosť, istá dávka informácií je potrebná k tomu, aby ste boli správne informovaní.
Dôležité je, aby ste pri kúpe nerozhodovali emociálne a impulzívne. Kúpa domova ma ďalekosiahle dôsledky, preto je dôležité myslieť racionálne a uvažovať nad každým rozhodnutím a dopriať mu čas.
Poďme si teda povedať o všetkých krokoch, ktoré bude potrebné absolvovať pri kúpe vašej nehnuteľnosti.
Realitka alebo na vlastnú päsť ?
Na výber máme dve možnosti. Buď si nehnuteľnosti , pomocou internetu alebo cez priateľov nájdete sami, alebo si dáte poradiť od realitnej kacelárie. V druhom prípade mámé množstvo času a prehliadok ušetrených.A môžete sa tiež dostať k neverejnej ponuke a k najnovším nehnuteľnostiam , ktoré na internete nenájdete.
Ak hľadáte nehnuteľnosť sami, odporúčam si prezrieť viacero ponúk. Nehnuteľnosť môže byť ponúkana viacerými realitnými kanceláriami a cena sa môže líšiť , čo môžete využiť vo svoj prospech pri dohadovaní konečnej ceny.
Obhliadka nehnuteľnosti
Pri obhliadke si ako prvé všímame aspetky, ako stav podlahy, stien, okien a podobne. Následne je potrebné dať dôležitosť a všímať si rôzne detaili , aby sme boli presvedčení, že je všetko v poriadku.
Je potrebné sa informovať o stave vody a elektriny a o všetkých úpravách, ktoré boli doposiaľ vykonané a taktiež , ktoré treba ešte vykonať.
Ak plánujete žiť v tichej lokalite, nezaškodí sa dozvedieť o budúnosti celej lokality a informovať sa o susedoch. Napríklad sa v blízskosti lokality môže staviať smetisko, diaľnica, fabriky alebo podbne.
Zmluva o budúcej kúpnej zmluve a kúpna zmluva ?
Zmluva o budúcej kúpnej zmluve služi na to, aby majiteľ neponúkal nehnuteľnosť na predaj ďalej. Taktiež vzníká záväzok, kde záujemca pri podpísaní tejto zmluvy skladá zálohu. Od tejto zmluvy môžete odstúpiť, ale v takomto prípade zálohu stratíte , ak si nedohodnete v zmluve inak.
Kúpna zmluva nastáva, keď sú všetky podmienky predaja dohodnuté. Tá musí obsahovať predmet zluvy, jeho cenu, obe zmluvné strany so svojimi údajmi, a ich všetky práva a povinnosti.
Následne podpísanú zmluvu a návrh na vklad do katastra nehnuteľností, vezmete na katastrálny úrad. Katastrálny úrad uskutoční zápis do katastra nehnuteľností. Keď sa proces uzavrie a je všetko v poriadku , nehnuteľnosť je prevedená na kupujúceho.
S rozhodnutím z katastra nehnuteľností následne môžete zmeniť odberateľa u dodávateľa energií a aj u správcu.
Načo si treba dať pozor ❗️
Ako som spomínal, kúpa nehnuteľnosti je dôležité rozhodnutie v našom živote a veľkou investíciou peňazí. Z tohto dôvodu je dôležité si dať pozor pri kúpe na voľbu kvalitného právneho zástupcu. Je potrebné dôsledné čítanie zmlúv, kladenie podrobných otázok a dôkladné „preverenie“ vlastníka nehnuteľnosti. Tým výrazne minimalizujete riziko podvodu.
Ako ďalšie si treba dať pozor a je potrebné si preveriť právny stav nehnuteľnosti . Predávajúci nám može zatajiť skutočný stav nehnuteľnosti , ale aj to, či je nehnuteľnosť bez tiarch, bremien alebo iných obmedzení.